Artykuł prezentuje pięć najważniejszych kryteriów, według których można dobrać odpowiednią sprężarkę do laboratorium protetycznego.
Zasilenie w sprężone powietrze frezarki odbywa się z użuciem instalacji pneumatycznej, na którą składają się: sprężarka, zbiornik (zbiorniki), układ filtrów, przewody, zawory oraz osuszacz. Frezarka protetyczna wymaga zastosowania sprężarki, która dostarczy sprężone powietrze o parametrach takich jak ciśnienie (3-7 barów) oraz temperatura (20-40°C), gdzie norma ISO 8573-1 definiuje dopuszczalne zanieczyszczenia, wilgotność oraz zawartość oleju. Istnieje wiele kryteriów, według których można dobrać sprężarkę dla pracowni protetycznej.
Pierwszym kryterium jest to, czy sprężarka jest olejowa, czy bezolejowa, co ma wpływ na decyzję, jakie odbiorniki powietrza zostaną włączone do instalacji sprężonego powietrza. Sprężarek olejowych nie należy stosować do zasilania foteli stomatologicznych, jednak po zastosowaniu bloku filtrów węglowych mogą zasilać odbiorniki powietrza w pracowniach protetycznych, w tym: frezarkę, piaskarkę, dmuchawki. Wkłady filtrów wymagają okresowej wymiany, co stanowi pewną niedogodność takiego rozwiązania. Korzyścią zastosowania kompresora olejowego jest niższy koszt zakupu takich kompresorów, nawet o 40-60% w porównaniu do kompresorów bezolejowych. Sprężarki olejowe są zazwyczaj bardziej wydajne od swoich bezolejowych odpowiedników.
Całość artykułu przeczytaj tutaj.
Autorzy: dr hab. inż. Piotr Czop, mgr inż. Jakub Słoniewski
Czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.
fot. archiwum autorów